Zbarvení koní

11. srpna 2008 v 12:08 | Verča |  Zbarvení
VRANÍK- Vraníci jsou relativně vzácní. Jejich srst i žíně jsou černé. Oči, kopyta a kůže mají také tmavou barvu. Existují i uhloví vraníci ( jejich černá srst má modravý nádech) a vraníci, jejichž srst je v létě černá a v zimě nahnědlá (dříve se jim říkalo letní vraníci).
HNĚDÁK- Srst hnědáka je hnědá, ocas, hříva a často také nohyjsou černé. Oči, kůži a kopytamaj tito koně tmavé - s vyjímkou případu, kdy má kůň odznaky. Rozlišujeme světlého hnědáka, hnědáka, tmavého hnědáka a černého hnědáka.
RYZÁK- Ryzák má rezavou barvu srsti (barevná škála sahá od světle červené do sytě tmavorudé, někdy až dočerna). Ocas a hříva jsou zbarvené stejně nebo jsou světlejší, nesmějí však obsahovat žádné černé chlupy. Oči, kůže a kopyta mají tmavou barvu. Rozlišujeme světlého ryzáka, razáka a tmavého ryzáka.
BĚLOUŠ- Bělouši se vždycky rodí s tmavou srstí a postupně vybělují. S každou výměnou srsti vystupuje pravá barva bělouše zřetelněji. Rozlišujeme četné barevné nuance od červeného bělouše po černého bělouše.
GROŠÁK- Grošák je jedna z mnoha možných variant vybělujících běloušů. Má menší nebo větší okrouhlé skvrny na šedém podkladě.
TYGR- Tygr má po celém těle tmavé pravidelné skvrny na bílém podkladě. Podle barvy těchto skvrn rozlišujeme žluté, červené, hnědé a černé tygry.
PLAVÁK- Plavák do značné míry odpovídá zbarvením hnědákovi, jeho srst je však zbarvena žlutě, trochu došeda. Hříva, ocas a kopyta musejí být černé. Mnozí plaváci mají úhoří pruh (tak se nazývá tmavý hřbetní pruh, probíhající po páteři).
ISABELA- Isabela, dříve žluťák, je vlastně žlutý ryzák. Jeho srst je vesměs žlutá, někdy došeda. Srst je světlá a kopyta také. Barevnou odrůdou isabely je palomino (zlatě záříci srst a jasně bílé žíně).
STRAKÁČ SKEWBALD - Má velké bílé a hnědé skvrny, hříva a ocas mouhou mít bílou, hnědou a jinou barvu, ale mohou bít i smíchané. Rozlišujeme rezavé strakoše a hnědé strakoše.
STRAKÁČ PIEBALD- Má velké černé a bílé skvrny. Hříva a ocas mohou být jednobarevné ( černé, bílé) a nebo smíšené.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 cornellca cornellca | Web | 25. října 2008 v 20:40 | Reagovat

všechny barvy se mi líbí!!!!!!   =o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.