Péče o nohy

15. září 2008 v 19:00 | Verča |  Zdraví

Péče o nohy

400 kilo je hodně, i když má kůň čtyři nohy, které jeho váhu nesou. Koňské nohy musí vydržet opravdu hodně. Po ježdění proto vyžadují zvláštní péči, aby se rychle opět vzpamatovaly.
POLOVINA TUNY
Středbě velký kůň váží mezi 400 - 500 kilogramy, to tedy znamená, že na jednu nohu připadá 125 kilogrymů! To není problém, dokud je kůň mladý, je chován správně podle potřeb svého druhu, může se pohybovat hodně venku a přitom se extrémně nenamáhá.
SPORT A VOLNÝ ČAS
Sportovní kůň stojí mnohdy mnoho hodin ve vsém boxu a když smí konečně ven, musí cválat, skákat, klusat, zkrátka: velmi se namáhá a přitom ještě nese na zádech svého jezdce. Soutěže jsou pro koně obzvlášť namáhavé. Ale i když kůň vede celkem poklidný život a při práci se moc nenamáhá, musíte mu pravidelně kontrolovat nohy i kopyta a neustále o ně pečovat.
VYVÁŽENÝ TRÉNINK
Nejlepší prevencí proti přílišné únavě je rozhodně správně dávkovaný trénink. musíte s koněm pracovat tak, aby zůstal pružný a svižný a vypracoval si svaly a fyzickou kondici. Nodostatečně vyvinuté svalstvo neboo slabá kondice koně jsou často důvodem pro problémy s klouby nebo šlachami. Rozdělte si dobře a pečlivě práci, abyste svého koně postupně dostali do dobré formy. Dobře vytrénovaní překážkáři například kromě soutěží skáčou jen málo. Drezurní koně se musí uvolnit v přírodě a koně držení v otevřené stáji trénují v terénu či na dráze.
ŠETŘETE SVÉHO KONĚ
Měli byste štřit nohy svého koně a nepřehánět pohyby, které silně zatěžují šlachy a klouby, jako například cvalová práce, chody do stran, školní skoky, časté přechody do zastavení a skoky a vytrvalostí trénink vůbec. Jak se říká: všeho s mírou !
VŠEDNÍ DEN
po ukončení každé jízdy byste měli koni důkladně prozkoumat. Nejdříve je pořádně osušte a očištěte, vyškrabejte kopyta a podívejte se, jestli v rohovině kopyt nazaklínil kamínek.Ohmatejte rohovou stěnu, abyste zjistili teplotu: Nesmí být zvýšená a kpyta musejí být na dotek chladná. Pak prohlédněte koni nohy. Přejeďte rukou po šlachách, osahejte klouby, abyste zjistili případný zánět, otok, poranění nebo nerovnost kůže. Zkontrolujte ohbí spěnek: Musí být čitá a hladká. Rozpraskaná, drsná kůže nebo otok prozrazují kožní problémy nebo vznik prasklin.
ZPÁTKY VE STÁJI
Při jízdě v terénu, zejména pokud je půda měkká nebo také tvrdá a kamenitá, často dochází k drobným poraněním nohou koně. Doma ve stáji byste měli koni nejprve nohy osprchovat vodou, abyste je osvěžili a očistili. Pečliivě pak osušte spěnková ohbí. Očistěte také kopyta a natřete je tukem.
PO VYKONANÉ PRÁCI
U poranění koňských nohou při skocích rozlišujeme dvě skupiny : naražení a modřiny, které si kůň způsobí, když narazí na nějakou tyč nebo upadne, a záněty, způsobené přílišným namáháním.
DŮKLADNÉ PROZKOUMÁNÍ
Po práci by se měli nohy koni osprchovat slabým proudem vody. Přitom se můžete podívat, jestli je všechno v pořádku. Příští den po ježdění prohmatejte i kopyta, šlachy a klouby: zánět, otok nebo vyvrtnutí v důsledku úderu se někdy projeví na noze koně až po určité době.
BANDÁŽE A HOJIVÉ HLÍNY
Větší námaha, kterou kůň projde, například delší výlet nebo dostih, klade velké nároky na nohy vašeho koně. Bezprostředně po velké námaze byste měli proto nohy delší dobu chladit - samozřejmě, pokud není příliš chladné počasí. abyste zabránili zánětům nebo otokům koňských nohou, pokládejte koni na nohy stájové bandáže. Obklady předcházejí otokům anebo přimějí již vzniklý otok, aby rychleji splaskl. Například léčivé hlíny jsou jednoduchým a velmi účinným hojivým prostředkem. antiseptické, protizánětlivé prostředky smějí být použity jen v akutních případech. Důležitá je prostě včasná, ale i preventivní péče o nohy koně.

POZOR, NEBEZPEČÍ !

Šlachy a kloby nohou se nacházejí hned těsně pod kůží. Sebemenší poranění může poškodit citlivou tkáň, šlachové pouzdro nebo kloubní chrupavku. U povrchových zranění postačí vyčistit pod tekoucí vodou a vydezinfikovat. Je - li poranění těžší, na větší ploše anebo silně krvácí, musíte v každém případě přivolat veterináře !
TIP
Den po velké námaze by se měl váš kůň šetřit. sundejte mu bandáže a proveďte ho jednou nebo dvakrát kolem dokola, choďte s ním tak 15 minut. Můžete ho také na pár hodin vypustin ana pastu. Po návratu do stáje mu osprchujte nohy, osušte je a nakonec dejte koni opět stájové bandáže.
CO JE DOBRÉ VĚDĚT
Projevy opotřebení
Otoky v oblasti kloubů poukazují na opotřebení, například u edémů v oblasti spěnkových kloubů a kloubních výronů ve hleznech. Tato onemocnění nemusí být sice nutně bolestivá, ale přesto byste měli svého koně šetřit. Pravidelný, lehký pohyb, k tomu časté ochlazování nohou a obklady s léčivými hlínami jsou pořád ta nejlepší medicína.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 cornellca cornellca | Web | 17. října 2008 v 18:54 | Reagovat

jasně   =o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.