Cross

10. října 2008 v 14:01 | Verča |  Cross


Bývá většinou součástí soutěží Military neboli spoutěží všestrannosti. Ze všech tří soutěží, jež se Military týká ( Drezura, Cross country a parkur ), Cross country vyžaduje největší vzájemnou důvěru mezi jezdcem a koněm. Překážky na trati jsou někdy umístěny tak, že srz ně kůň nevidí nebo nevidí na místo doskoku a tak musí věřit povelům jezdce a vědět, že po něm nebude chtít nemožné.

Na mezinárodní úrovni je to opravdu velice náročná zkouška, která vede přes třicet překážek všech možných typů, umístěných v různorodém terénu.
Závody Cross country se také pořádají také na místní úrovni tzv. honební dostihy ( pro jednotlivce ), nebo týmové dostihy ( čtyřčlenná družstva ), ale nedosahují takové úrovně, jako při třídenních závodech.
PRŮBĚH
  • Před závodem si jezdec projde pěšky trať, prohlédne si jednotlivé překážky, vybírá místo pro odskok i dopad, a také si vyměřuje vzdálenosti mezi nimi
PŘEKÁŽKY
Překážky v Cross country jsou, na rozdíl od překážek parkurových většinou stálé, solidní stavby, které nelze kopnutím shodit, ačkoli i ony mohou být rozbořenym pokud se do nich kůň zaplete. Zkušený stavitel kurzu vybuduje takové překážky, které vypadají hrozivěji, než ve skutečnosti jsou, a to udržuje jezdce po celý závod ostražitého a pozorného. V prvopočátcích třídenních soutěží měli překážky podobu přirozených předmětů, se kterými se jezdec mohl v soudobé krajině setkat každodenně i při nesoutěžních jízdách - byly tam poražené stromy, branky, potoky, živé ploty, příkopy -, ale dnes už se jedná o velice promyšlené, technicky dokonale provedené umělé verze originálů.Pro koně je např. připraven skok přes převrácený člun do jezera, skok přes napodobeninu dobytčí ohrady na Divokém Západě, přeskok dvojice dodávkových vozů či přechod po schodech nahoru a dolů, koně mohou přeběhnout stříkající vodu, nebo ji přeskočit, či překonat překážky stylizované jako palisády, hromady klád, lavice, zdi, vozy s dřívím a podobně. někdy musí kůň skákat ze stínu stromů do slunce, nebo obráceně. Na trati se mohou vyskytnout dokonce i skoky kruhovým otvorem, vyřezaným v živém plotu. Moderní dráha pro cross country poskytuje z místa vyhrazeného divákům velice zajímavou a různorodou podívanou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 cornellca cornellca | Web | 17. října 2008 v 19:00 | Reagovat

=o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.